Resultat från älgskyttestigen 2 okt. 2016

 
  1. Tomas Andersson     Fallåsen     102 / 12
  2. Anders Österberg     Hagsta     102 / 9
  3. Adam Stålberg     Åmot     100 / 10
  4. Tom Tunninen     Saråsen     98 / 5
  5. Olle Östblom     Bobygden     97 / 9
  6. Per-Olov Forsberg     Tönsen     96 / 10
  7. Björn Hänninen     Källsjön     93 / 13
  8. Johnny Olsson     Åmot     93 / 11
  9. Kenneth Bengtsson     Mo     92 / 2
  10. Johan Alkberg     Bobygden     91 / 8
  11. Pär Åström     Fallåsen     91 / 5
  12. Mikael Persson     Hårgabodarna     89 / 5
  13. Peter Eriksson     Wallers     87 / 7
  14. Fredrik Olsson     Svinåsen     86 / 5
  15. Magnus Brink     Åmot     84 / 8
  16. Anders Liw     Finnäs Järbo     84 / 6
  17. Jan-Åke Gunnarsson     ÖMG     83 / 6 
  18. Simon Persson     Rönnbacken     81 / 4
  19. Anders Hedlund     Rönnbacken     81 / 3
  20. Juha Hänninen     Källsjön     80 / 8
  21. Lorentz Lindholm     Sommarbo     80 / 7
  22. Torbjörn Svensson     Åmot     80 / 6
  23. Leon Olsson     Snåltjärn     79 / 8
  24. Sten-Olov Åberg     Bobygden     79 / 7
  25. Peter Åberg     Bobygden     79 / 6
  26. Jonny Öström     Åbyn     78 / 8
  27. Anders Forsberg     Åmot     77 / 9
  28. Johan Olsson     Källsjön     77 / 7
  29. Lars Persson     Rönnbacken     77 / 5
  30. Susanne Gunnarsson     ÖMG     77 / 5
  31. Isak Ferm     Laglös     77 / 4
  32. Kjell Eriksson     Linghed     76 / 5
  33. Markus Johansson     Axmarby     76 / 4
  34. Janne Blank     Norrbo     76 / 2
  35. Jimmy Yngvesson     Vintjärn     74 / 7
  36. Peter Larsson     Bobygden     74 / 6
  37. Weine Aspgren     Rönnbacken     74 / 6
  38. Sören Sundqvist     Vintjärn     74 / 6
  39. Hans Svensson     Åmot     74 / 5
  40. Kauko Hänninen     Källsjön     74 / 5
  41. Rolf Ivarsson     Holmsveden     73 / 10
  42. Filip Eriksson     Mo     73 / 3
  43. Kalle Åberg     Laglös     72 / 8
  44. Leif Bäckius     Wallers     69 / 8
  45. Lars Håkan Öström     Åbyn     69 / 3
  46. Yngve Bäckius     Wallers     68 / 4
  47. Johan Eriksson     Wallers     66 / 6
  48. Björn Olander     Bobygden     66 / 5
  49. Johan Tunhult     Finnäs Järbo     64 / 1
  50. Stig Johansson     Mo     59 / 2
  51. Bengt Olsson     Svinåsen     56 / 5
  52. Tony Holst     Larsbo     55 / 3
  53. Lars Jonsson    Saråsen     55 / 2
  54. Jennie Liw     Finnäs Järbo     52 / 3
  55. Sebastian Hedlund     Rönnbacken     53 / 1
  56. Roine Ärlig     Björklinge     52 / 4
  57. Karin Sjödin     Laglös     50 / 3
  58. Per Stenlund     Vintjärn     46 / 7
  59. Daniel Chilla     Bobygden     38 / 1


Lagtävlingen vanns av Åmot genom

Adam Stålberg     100 / 10

Johnny Olsson   93 / 11

Magnus Brink   84 / 8

                                  277 / 29

2. Bobygden     267 / 24

3. Källsjön     250 / 28

4. Rönnbacken   239 / 12

5. Wallers    224 / 19

 

Inteckningar i vandringspriset

År 2014 Bobygdens Jaktlag

År 2015 Bobygdens Jaktlag

År 2016 Åmots Jaktlag

 

Mvh. Åmots Jaktskytteklubb